enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
16,6637
EURO
17,4513
ALTIN
973,37
BIST
2.401,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
27°C
İstanbul
27°C
Açık
Perşembe Açık
28°C
Cuma Açık
27°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
26°C
Pazar Açık
27°C

DEÜ, Sürekli Eğitim Çalıştayına Ev Sahipliği Yaptı

SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZLERİ ÇAĞA AYAK UYDURACAK   Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM) ve Türkiye Üniversiteler Sürekli Eğitim Merkezleri Konseyi (TÜSEM) işbirliğinde düzenlenen 2022 Bahar Toplantısı ve Sürekli Eğitim Çalıştayı’nda hayat boyu öğrenmenin toplumun tüm kesimlerine yayılması için gerçekleştirilmesi planlanan projeler ele alındı.

DEÜ, Sürekli Eğitim Çalıştayına Ev Sahipliği Yaptı

SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZLERİ ÇAĞA AYAK UYDURACAK

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM) ve Türkiye Üniversiteler Sürekli Eğitim Merkezleri Konseyi (TÜSEM) işbirliğinde düzenlenen 2022 Bahar Toplantısı ve Sürekli Eğitim Çalıştayı’nda hayat boyu öğrenmenin toplumun tüm kesimlerine yayılması için gerçekleştirilmesi planlanan projeler ele alındı.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM) ve Türkiye Üniversiteler Sürekli Eğitim Merkezleri Konseyi (TÜSEM) işbirliğinde düzenlenen 2022 Bahar Toplantısı ve Sürekli Eğitim Çalıştayı’nın açılışı DEÜ 15 Temmuz Şehitler Salonu’nda gerçekleştirildi. Çalıştayda, nitelikli bilginin toplumla buluşturulması, hayat boyu öğrenme bilincinin yaygınlaştırılması ve çeşitli meslek gruplarına yönelik düzenlenen eğitimleri destekleyecek projeler ele alındı. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücü ihtiyacına yönelik bilimsel çalışmaların da değerlendirildiği toplantıda, sürekli eğitim uygulamalarında yaşanan sorunlar da tartışıldı. Toplantının açılışında kısa bir konuşma yapan ve sürekli eğitimin mekân ve zamandan bağımsız ilerlediğini söyleyen DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Özcan, “Sürekli Eğitim Merkezlerinin görev ve sorumluluklarının üniversite yöneticileri tarafından iyi bilinmesi gerekiyor. Bir bireyin hedeflerine ulaşması için sahip olması gereken temel yetkinliklerle donatan ve insanın sürdürülebilirliğini sağlamak için çabalayan Sürekli Eğitim Merkezleri toplumda önemli bir görev üstleniyor” dedi. Sürekli Eğitim Merkezlerinin insanı değiştirirken çevresini de değiştirdiğini belirten Özcan, “İzmir’in çeşitli noktalarında Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 70 bine yakın öğrencisi bulunuyor. İnsan kaynağımızla sürekli eğitimi çok ciddiye alıyoruz. Hemen hemen her yaşam alanında varlık gösteren üniversitemizde DESEM’in önemli görevler üstleniyor. Uluslararasılaşma hedeflerimiz doğrultusunda da DESEM’in faaliyetlerinin bize çok şey katacağını biliyoruz” dedi. 

 

İNSAN HAYATINA DOKUNUYORUZ

TÜSEM Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Kaygın, değişik illerden katılımcılarla gerçekleştirdikleri çalıştayın 2019 yılından sonra ilk kez yüz yüze yapıldığını ifade ederek, “Sürekli Eğitim Merkezleri (SEM) çok önemli bir misyona sahipler. Yaptığımız işin insanların hayatını nasıl etkilediğini, istihdam yarattığını, onların geleceklerine dokunduğunu görüyoruz. Üniversiteler bilgi üretilen yerlerdir ve bilginin toplumla buluşturulmasında en önemli kapılardan biri Sürekli Eğitim Merkezlerimizdir. Misyonumuzun çok önemli olduğunu, üniversite uzmanlığıyla verilen eğitimlerin topluma ışık tuttuğunu görüyoruz. Bu yolda emek veren arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

YAŞAM BOYU ÖĞRENMEYE DESEM DESTEĞİ

Çalıştaya ev sahipliği yaptıkları için büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM) Müdürü Prof. Dr. Pınar Süral Özer ise, “Değişimin baş döndürücü olduğu bugünlerde sahip olduğumuz bilgiler de hızla geçerliliğini yitiriyor. İnsan kaynağının gereksinim duyduğu bilgiler dönüşüyor, bir alanda uzmanlaşma yerini disiplinler arası yetkinliklere bırakıyor. Üniversitelerin de bu durumda önemli sorumlulukları bulunuyor. Yani, çağdaş bilgiyi topluma yaymak ve toplumun yeni koşullara adapte olmasında güçlü bir görev alması gerekiyor” dedi. Bu noktada Sürekli Eğitim Merkezlerinin büyük bir eksikliği giderdiğini ifade eden Prof. Dr. Pınar Süral Özer, “Sürekli Eğitim Merkezlerinin, yaşam boyu öğrenmenin toplumun tüm kesimlerine yayılması noktasında çok önemli bir yer edindiğini düşünüyoruz. Biz de yaşam boyu öğrenme standartlarını daha da yükseltmek için bu çalıştayı gerçekleştiriyoruz” dedi. Üniversiteler Sürekli Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uğur Ömür Gönülşen ise dernek olarak yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Gönülşen, hayat boyu öğrenme alanındaki temel terminolojilerin oturtulması, standartların iyileştirilmesi ve akreditasyon çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi.

 

Çalıştay, YÖKAK Tanıtım ve Paydaş İlişkileri Biriminden Öğr. Gör. Dr. Yasemin Yelbaz Yılmaz, İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nesrin Oruç Ertürk ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Soner Yıldırım’ın sunumlarıyla devam etti.

 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı