enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
13,4819
EURO
15,2853
ALTIN
798,81
BIST
1.910,29
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
1°C
İstanbul
1°C
Çok Bulutlu
Salı Az Bulutlu
3°C
Çarşamba Çok Bulutlu
5°C
Perşembe Az Bulutlu
7°C
Cuma Çok Bulutlu
6°C

Türkiye’nin uluslararası alanda başarı elde etmiş profesyonelleri ‘Global Turks par Excellence’ araştırmasında bir araya getiriliyor

Son yirmi yıldır küresel ölçekte büyük başarı yakalamış üst düzey Türklerle el ele çalışan liderlik danışmanlığı şirketi Heidrick&Struggles, bu üstün başarı seviyesine ulaşmış Türkleri dünyaya tanıtmak ve bu başarının kaynağını bulgulamak üzere kapsamlı bir proje başlattı.

Türkiye’nin uluslararası alanda başarı elde etmiş profesyonelleri ‘Global Turks par Excellence’ araştırmasında bir araya getiriliyor

Son yirmi yıldır küresel ölçekte büyük başarı yakalamış üst düzey Türklerle el ele çalışan liderlik danışmanlığı şirketi Heidrick&Struggles, bu üstün başarı seviyesine ulaşmış Türkleri dünyaya tanıtmak ve bu başarının kaynağını bulgulamak üzere kapsamlı bir proje başlattı. 

 

Projenin ilk adımında, bir araştırma çalışması ile 35 temel alanda çalışan küresel profesyoneller ile dünyaca saygın doktorlar, bilim insanları, akademisyenler ve girişimciler tespit edilecek. 

 

1000 en başarılı Türk’ün belirleneceği araştırma ile başlayacak projede Türkiye’nin ne kadar yüksek vasıflı insan kaynağı yetiştirmiş olduğunun ispatı ortaya konacak ve Türklerin dış dünyada her geçen gün yükselen başarı grafiğinin altı çizilecek. Ek olarak, araştırma Türklerin küresel başarısının temel taşlarını belirleyen ‘yetkinlikler haritasını’ ilk kez yayınlayacak.    

 

Küresel boyutta 1000 En Başarılı Türk’ün ilk kez belirleneceği araştırma dünyaca tanınan Liderlik Şirketi Heidrick&Struggles (H&S) tarafından yaratıldı. Araştırma Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye) ve Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) iş birliği ile gerçekleşecek. Bu kapsamlı ve iddialı araştırmanın diğer sponsorları ise Procter&Gamble, Microsoft, Facebook, Citibank, Coca-Cola, General Electric, Mastercard, Socar, Unilever, Visa, Cargill, Johnson Controls, Medtronic, NielsenIQ. Projenin stratejik ortaklarından birisi Harvard Business Review da bu önemli projeye destek veriyor ve araştırma sonuçlarının dış dünyada duyurulması adına etkin rol oynamayı planlıyor.  

 

Proje, çok uluslu şirketlerde üst düzey yönetim pozisyonlarına yükselen Türk yönetici sayısının son 20 yılda gösterdiği artıştan yola çıkıyor ve Türkiye’nin insan kaynağı yetiştirmedeki yetkinliğinin ve küresel iş dünyasında Türklerin etkin katkısının altını çizmeyi amaçlıyor.   

 

Proje Akademi, Bilim, Girişimcilik, Tüketici Ürünleri, Endüstri, Bankacılık, Finansal Hizmetler, Danışmanlık, Sivil Toplum, Teknoloji, Turizm, Kültür, Sanat ve Spor olmak üzere yaklaşık 15 temel alanda başarılı çalışmalarıyla Türkiye’yi yurtdışı boyutta dâhil temsil eden Türk profesyonelleri çalışıyor ve demografik, teknik ve sosyal bilgi, beceri ve yeteneklerinden oluşan yetkinlik haritalarının çıkartılması hedefleniyor. Bu ‘başarı haritası’ ile kariyerlerinin erken döneminde olan genç Türk yöneticilere yol göstermek, takip edebilecekleri bir şablon sunmak Projenin ana hedef çıktılarından birisi olarak belirtiliyor.  

 

Heidrick & Struggles Türkiye Yönetici Ortağı Ayşegül AydınProjenin doğuşunu şöyle anlattı: “Ben aslında tam sekiz yıl önce bu projeyi kafamda tasarladım çünkü Türk yöneticilerin küresel boyutta çok daha mobil hale geldiğini ve yurt dışında dev global şirketlerde üstlendikleri rollerde büyük başarılar elde ettiklerini görmeye başladım. Bu parlak başarılar 35 yaş altı girişimci Türklerden veya Harvard, MIT, Stanford gibi liderler liginde görev alan Türk doktor ve bilim insanlarımızdan veya sivil toplum, kültür ve sanat alanlarından arka arkaya akmaya başladı. O aşamada biz H&S Türkiye Ofisi olarak 2500 Türk’ü inceledik fakat araştırmanın sonunda ortalama yaş 37 çıktığı için bir süreliğine projeyi askıya almaya karar verdik. İstedik ki ortalama yaş 45’lere yükselsin ve araştırma sonuçlarını tüm dünya ile paylaştığımızda en iddialı şekilde argümanlarımızı ortaya koyabilelim. Şimdi Proje çok boyutlu ve 4-5 yıl sürecek bir proje kapsamına ulaştı. Bu aşamada, toplam 400 şirket üyesi ile AmCham ve YASED’in güçlü küresel varlığı, akademik ortaklarımız, Harvard Business Review ve tüm sponsorlarımızın destekleri ile yola çıkmak müthiş heyecan verici. Proje tamamlandığında yurt dışı dünyası ne kadar büyük ölçekli yapıda, ne kadar önemli rolde başı çeken kişilerin Türk olduğunu şaşkınlıkla öğrenecek. Bu şaşkınlıkla gelecek farkındalığın, her alanda Türk profesyonellerin, iş sahiplerinin, sanatçıların, sporcuların ve girişimcilerin dünyada önünü açacağına candan inanıyorum. Ayrıca en zorlu şartlarda yenilmemiş ve en tepe rollere tırmanmayı başarmış Türklerin ortaya koyacağı ‘Başarı Yetkinlikleri Haritası’ ile genç jenerasyonu da daha iyi hazırlayabileceğimize güveniyorum.  Son olarak, şunu da eklemek isterim ki, bu proje ile Türkiye’mizi birçok büyük ölçekli küresel şirket için bölgesel merkez olarak görmek istiyor ve ülkemizin rekabet içinde olduğu birçok ülkeye kıyasla aslında ne kadar daha avantajlı olduğunu ispat ederek, global yatırımlar açısından cazibesinin altını çizmek istiyoruz. 

 

Projemizin ilk ayağını oluşturan araştırma çalışması Haziran 2022’de tamamlanacak. Bundan sonra ise dünya çapında United Nations, World Economic Forum, Chatham House gibi değerli platformlarda sonuçların açıklanması ve bazı panel çalışmaları yer alacak. Proje bu ilk adımda elde edilen bilimsel veriler ışığında daha detaylı araştırma çalışmışları ile sürecek.”             

 

AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tankut TurnaoğluProje ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Derneğimizin 5 Stratejik Önceliği arasında, dünya çapında yeteneklerin geliştirilmesi ve beraberinde çeşitlilik ve kapsayıcılık unsurlarının desteklenmesine katkı sağlamak bulunuyor. Bu konuda geliştirdiğimiz projeler ile ülkemizin küresel çapta temsiliyetini güçlendirmeyi hedefliyoruz.”

 

Turnaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye genç ve vasıflı iş gücü bakımından dünya genelinde az sayıda ülkenin sahip olduğu bir potansiyele sahip. Ülkemizin yetiştirerek dünyaya kazandırdığı başarılı iş insanları, çok sayıda üyemizin küresel ve bölgesel merkezlerinde karar verici rollerde ülkemizi temsil ediyor ve ülkemize katkı sağlıyorlar. Türkiye’nin bölgesel bir merkez olması ve yatırım çekiciliğinde, yurt içi ve yurt dışında üst yönetim kademelerinde rol alacak yetişmiş Türk iş gücünün önemli bir yeri olduğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda AmCham Türkiye olarak ülkemizin küresel iş dünyasına kazandırdığı iş insanlarını projemizle yurt dışında duyurmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda, Türkiye’nin yeni yetişen genç ve azimli yeteneklerinin başarılı olmaları için edinmeleri gereken yetkinlikleri ortaya koymayı amaçlıyoruz. Projemizin uluslararası şirketlerde üst yönetim görevlerinde daha fazla sayıda Türk yönetici olmasının önünü açarak Derneğimizi ‘Türkiye’yi global pazarlara taşıyan güç olma’ hedefimize bir adım daha yaklaştıracağına inanıyoruz.”

 

YASED Başkanı Ayşem SargınProje ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “YASED olarak, 30 ülkeden 260 üyemizle Türkiye’deki uluslararası doğrudan yatırımların yüzde 85’ini temsil ediyoruz. Üyelerimiz, yatırımlarıyla ülkemizin yüksek katma değerli üretimine, istihdamına ve ihracatına önemli katkılarda bulunuyorlar. Tümünün ortak görüşü, Türkiye’nin en değerli kaynağının insanı olduğu. Şirketlerimizin küresel yapısı sayesinde, Türkiye’nin güçlü ve gelişme potansiyeli yüksek nitelikli işgücüne, dünyaya açılma ve farklı coğrafyalarda kariyer yapma imkânı da sunuyoruz. Sektörlerinde lider konumda olan ve dünya ekonomisine yön veren üye şirketlerimizin üst düzey pozisyonlarında görev alan Türkler, YASED için büyük gurur kaynağı. Bulundukları şirketlerde ve ülkelerde Türkiye’nin bir elçisi olarak çalışan; ülkemizi, insanımızı, kültürümüzü en iyi şekilde temsil eden bu değerli profesyoneller, ülkemizin tarihsel derinliğini, kültürel zenginliğini ve bir yatırım destinasyonu olarak yüksek potansiyelini en doğru şekilde tanıtarak, olumlu bir Türkiye algısına önemli katkılarda bulunuyorlar. Bu kıymetli temsilcilerimizin gayretlerinin bilinirliğini ve görünürlüğünü artırmak, kendi aralarındaki dayanışmayı ve ülkemizle olan bağlarını güçlendirmek, ilham veren başarı hikâyeleri ile gençlerimize örnek olmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz “Global Turks par Excellence” Projesinin, bugün tam olarak faydalanamadığımız büyük bir potansiyeli harekete geçireceğine inanıyoruz. Tüm üyelerimizi ve paydaşlarımızı bu projeye destek vermeye ve ülkemizin uluslararası görünürlüğü ve başarısına katkıda bulunmaya davet ediyorum” dedi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.