DOLAR
31,0377
EURO
33,6309
ALTIN
2.036,16
BIST
9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
18°C
İstanbul
18°C
Açık
Cumartesi Az Bulutlu
18°C
Pazar Az Bulutlu
16°C
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
16°C

Alternatif Bank Erişilebilir Bankacılık Terimleri Sözlüğü Projesi

Herkes için hak temelli ve erişilebilir bir bankacılık deneyimi oluşturmak amacıyla Engelsiz Bankacılık çalışmalarına odaklanan Alternatif Bank, Türkiye’de ve bankacılık sektöründe bir ilk olan “Erişilebilir Bankacılık Terimleri Sözlüğü” projesini hayata geçirdi.

Alternatif Bank Erişilebilir Bankacılık Terimleri Sözlüğü Projesi
17.03.2023 15:50
250
A+
A-

Herkes için hak temelli ve erişilebilir bir bankacılık deneyimi oluşturmak amacıyla Engelsiz Bankacılık çalışmalarına odaklanan Alternatif Bank, Türkiye’de ve bankacılık sektöründe bir ilk olan “Erişilebilir Bankacılık Terimleri Sözlüğü” projesini hayata geçirdi.  Banka, Toplumsal Haklar ve Araştırma Derneği (TOHAD) ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği (İED) ile işbirliği içinde yürüttüğü projeyle,  günlük hayatta en sık kullanılan bankacılık terimlerini, işaret dili, sesli betimleme ve sadeleştirilmiş metin desteğiyle anlattığı kısa videolardan oluşan bir içerik serisi haline getiriyor. Başta işitme engelliler, yaşlılar ve düşük finansal okuryazarlığa sahip kişiler olmak üzere, toplumda bankacılık terimlerini anlamada yaşanan zorluklardan yola çıkarak tasarlanan içerik serisinin ilk etabında en sık kullanılan 28 temel terim için özel videolar üretildi. Projenin kısa bir süre içinde 100’ün üzerinde bankacılık terimini kapsayan bir video kütüphane haline dönüşmesi planlanıyor.

Alternatif Bank’ın Engelsiz Bankacılık alanındaki yeni projesiyle ilgili görüşlerini aktaran Genel Müdür Kaan Gür, “Alternatif Bank olarak kurum kültürümüzün temel unsurlarından biri ‘insan odaklılık’. Sunduğumuz tüm hizmetlerin herkes tarafından eşitlik çerçevesinde kolaylıkla ulaşılabilmesini öncelikli hedefimiz kabul ediyoruz. Bu anlayıştan hareketle, engelli bireylerin bankacılık hizmetlerinden eşit şekilde yararlanabilmesi için, sektörümüze örnek olacak bir yola çıktık ve Engelsiz Bankacılık yaklaşımıyla bir dizi uygulamayı hayata geçirdik. Bu kapsamda en yenilikçi projelerimizden biri de, üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediğimiz Engelsiz Bankacılık Ideathonlarının değerli bir çıktısı olan Erişilebilir Bankacılık Terimleri Sözlüğü oldu. Bugün işitme engelliler başta olmak üzere, toplumun önemli bir kısmı bankacılık terimlerini anlamada zorluklar yaşıyor. Bunun arkasında düşük finansal okuryazarlık kadar, pek çok bankacılık teriminin ne yazık ki Türk işaret dilinde tam bir karşılığının bulunmaması ya da henüz tercüme edilmemiş olması yatıyor. Bu sorunu çözmek için gerçekleştirdiğimiz çalışmamızla finansal kapsayıcılık adına önemli bir adım attığımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Engelsiz Bankacılık çalışmalarının liderliğini yürüten Alternatif Bank Kurumsal İletişim Müdürü Levent Ulusoy ise “Yoğun bir hazırlık süreci gerektiren projemize günlük hayatta en sık kullanılan bankacılık terimlerini belirleyerek başladık. Bu terimleri işaret dili uzmanları, akademisyen ve STK temsilcilerinden oluşan kıymetli bir ekibin katkılarıyla, işaret dili, sesli betimleme ve sadeleştirilmiş metinler kullanarak kısa video içerikler haline getirdik. Bu sayede başta işitme engelliler olmak üzere, farklı engel gruplarının kolaylıkla anlayabileceği bir içerik havuzu oluşturduk. Geçen yıl 6 terim ile pilot olarak başladığımız projede şu anda 28 terime ulaştık. Bu seriyi kısa süre içinde 100’den fazla terimle zenginleştirerek, finansal kapsayıcılığa hizmet eden ve herkesin kullanımına açık bir sözlük haline getireceğiz. Amacımız Engelsiz Bankacılık alanında sadece kuralları uygulayan bir kurum olmakla yetinmeyip, sektörümüzde bir zihniyet değişimine öncü olabilmek. Bunun için de üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Alternatif Bank’ın Erişilebilir Bankacılık Terimleri Sözlüğü video serisinde; FAST, Havale, IBAN, KOLAS, Vadeli Hesap, Vadesiz Hesap, EFT, Banka Hesabı, Banka Kartı, BSMV, Cari Hesap, Dekont, Döviz Kuru, POS Cihazı, Ekstre, Hesap Bakiyesi, İnternet Bankacılığı, Kiralık Kasa, Konut Kredisi,  Kredi Faizi, Mevduat Faizi, Mobil Bankacılık, Para Çekme, Para Yatırma, SWIFT, Taşıt Kredisi, Valör, Virman terimleri, işaret dili, sesli betimleme ve sadeleştirilmiş metin destekli kısa filmlerle anlatılıyor. Alternatif Bank Bankacılık Terimleri Sözlüğü video serisine, Bankanın kurumsal web sitesinden ve resmi Youtube kanalından ulaşılabiliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı