DOLAR
18,5818
EURO
18,4789
ALTIN
1.023,22
BIST
3.464,90
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
20°C
Cuma Hafif Yağmurlu
20°C
Cumartesi Az Bulutlu
21°C
Pazar Az Bulutlu
21°C

Alzheimer’la mücadelede yaşam tarzı değiştirilmeli

Yalnız yaşamayın, eve kapanmayın ve erken emekli olmayın!   Alzheimer’in beyinde ne zaman başladığı belli olmayan, aynı zamanda beyni zayıf düşüren ve depresyonla da bağlantısı olan bir hastalık olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof.

Alzheimer’la mücadelede yaşam tarzı değiştirilmeli
REKLAM ALANI
19.09.2022 14:30
0
A+
A-

Yalnız yaşamayın, eve kapanmayın ve erken emekli olmayın!

 

Alzheimer’in beyinde ne zaman başladığı belli olmayan, aynı zamanda beyni zayıf düşüren ve depresyonla da bağlantısı olan bir hastalık olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, hastalığın ne zaman ortaya çıkacağını beklemek yerine yaşam tarzıyla ilgili bazı önlemler almayı tavsiye ediyor. Hep aynı işlerle uğraşmak yerine yeni şeyler denemeyi, bulmaca yerine sudoku çözmeyi tavsiye eden Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Yalnız yaşamayın, eve kapanmayın ve erken emekli olmayın” diyor.

 

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Tüm dünyada ve ülkemizde insan ömrünün uzamasıyla beraber görülme sıklığı artan Alzheimer hastalığı hakkında toplumsal farkındalığı artırma, tedavi ve bakım olanaklarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü olarak kabul ediliyor. 

 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, hastalığın teşhisi ve önlenmesi konusunda alınabilecek tedbirlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

 

Alzheimer, Demans demek değildir

 

Alzheimer hastalığının bir bunama (Demans) hastalığı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Demans; genel olarak beynin zihinsel ve davranışsal işlevlerinin bozulmasıyla ortaya çıkan bir sonuçtur. Alzheimer eşittir Demans demek değildir. Çünkü demansla sonuçlanan ya da seyri sırasında demans ortaya çıkan birçok hastalık ve neden vardır. Alzheimer hastalığı bunlardan sadece biridir. Yani her Alzheimer hastası Demans hastasıdır ama her Demans hastası Alzheimer hastası değildir. Beyni etkileyen hastalık ya da durumun ne olduğuna ve beyni nasıl etkilediğine bağlı olarak demans çeşitlenir. Bu çeşitlenmeyi anlayabilmekte beyin bölgeleri ve işlevleri arasındaki ilişkiye dair temel bilgiler önemlidir.” diye konuştu.

 

Erken tanı Alzheimer’da çok önemli

 

Alzheimer hastalığıyla ilgili olarak gelinen noktada en önemli kavramın erken tanı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Erken tanı, hastalığın ilerleme hızının sınırlı olduğu evrenin tespiti anlamına geldiğinden bu evrede başlanan tedavinin etkinliği daha fazladır. Diğer yandan, Alzheimer’da erken tanı imkanları vardır. Bu imkan çok yönlü beyin taramaları, beyin suyu ve kan analizleri yaptırma yoluyla kullanılabilir.” dedi.

 

Beyin check-up Alzheimer’ın erken teşhisini sağlıyor

 

Beyin check-up’ın özellikle Alzheimer hastalığının erken tanı ve tedavisi için önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Sinsi başlayan ve ciddi hafıza kayıplarına yol açan Alzheimer, beyin check up’ı ile erken belirtiler verdiği dönemde anlaşılabilir. Erken dönemde tedavi uygulanmaya başlanır.” dedi.

 

Bu unutkanlıklar Alzheimer habercisi olabilir!

 

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, Alzheimer hastalığına yol açabilen ve 1 kez bile yaşanması durumunda dikkat edilmesi gereken unutkanlıkları şöyle sıraladı:

 • 50 yıldan beri sahip olunan ve son yıllarda içinde yaşanmayan ev ya da evlerin var oldukları veya nerede oldukları unutuluyorsa, 
 • 5 – 6 kadar, çok fazla sayıda olmayan torunların adları ve yaşları karıştırılıyorsa,
 • Gündelik olarak sık kullanılan eşyaların yerleri hatırlanmakta zorluk çekiliyorsa,
 • 15 – 20 yıl önce ölmüş bir Cumhurbaşkanı şimdiki ile karıştırılıyorsa,
 • Daha önceden iyi tanınan ve ölmüş oldukları da bilinen insanlardan yaşıyormuş gibi söz ediliyorsa,

 

Bu sayılanlar söylendiğinde unutulduğu kabul edilmiyorsa bu belirtiler Alzheimer için önemli işaretlerdir.

 

Alzheimer’dan değil, geç kalmaktan korkulmalı

 

Alzheimer’a karşı tavsiyeleri anlatırken beyin ve moral güçlendirici etkenlerden bahsetmenin daha gerçekçi olacağını belirten Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Alzheimer, beyinde ne zaman başladığı belli olmayan, aynı zamanda beyni zayıf düşüren ve depresyonla da bağlantısı olan bir hastalık. Bu bağlamda hastalığın ne zaman ortaya çıkacağını beklemek yerine yaşam tarzıyla ilgili bazı öneriler getirmek hem gerçekçi olur hem de toplumun morali üzerinde olumlu etkileri olur.” dedi. 

 

Erken emekli olmayın, eve kapanmayın!

 

Prof. Dr. Oğuz Tanrıdag, Alzheimer’a karşı benimsenmesi gereken yaşam tarzı önerilerini şöyle paylaştı:

 • Yalnız yaşamayın, eve kapanmayın,
 • Erken emekli olup kabuğunuza çekilmeyin,
 • Hep aynı işlerle uğraşmayın, yeni şeyler deneyin,
 • Yaşınızın insanı olmayın! Statünüzden sıyrılın,
 • Dünyanın merkezinde oturmaktan vazgeçin,
 • Mantığınızdan önce sezgilerinize güvenin,
 • Kontrollu açlık tavsiye ediliyor, bizde oruç bu tavsiyeye karşılık gelebilir.
 • Alternatif tıbbın hiçbir faydası yok,
 • Bulmaca çözecekseniz sudokuyu tercih edin,
 • Nefret duygusundan uzak durun, olumlu düşünün,
 • Çocukluğunuzun ve gençliğinizin mekanlarına gidin,
 • Müzik dinleyin, mümkünse şarkı söyleyin,
 • Sabahları ilk işiniz gazete okumak olmasın,
 • Televizyondaki haber ve tartışma programlarından mümkün olduğunca uzak durun,
 • Daha çok belgeselleri, dizileri, müzik ve yemek programlarını izlemeyi tercih edin,
 • Hastalıkla ilgili efsanelere inanmayın,
 •  Düzenli cinsel yaşam beyni uyarıyor,
 • Ailenizde Alzheimer gibi herhangi bir bunama hastalığı varsa genetik riskinizi dikkate alın.
 • 65 yaşın üstündeyseniz hiçbir neden görünmese de yıllık beyin Check – Up’ı yaptırın.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI