DOLAR
33,0836
EURO
36,0340
ALTIN
2.604,95
BIST
11.144,05
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
33°C
İstanbul
33°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Açık
34°C
Perşembe Açık
33°C
Cuma Az Bulutlu
33°C
Cumartesi Az Bulutlu
31°C

BORSAN’DAN YÜZDE 100 YENİLENEBİLİR ENERJİYE 300 MİLYON TL YATIRIM

BORSAN’DAN YÜZDE 100 YENİLENEBİLİR ENERJİYE   300 MİLYON TL YATIRIM
05.06.2024 09:32
9
A+
A-

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan ve ülkemizin yanı sıra 80’in üzerinde ülkeye katma değerli ihracatıyla dünya pazarlarında güçlü ve rekabetçi bir konuma sahip olan Borsan, dünya markası olma yolunda iş ve sürdürülebilirlik stratejilerinde entegre yönetimi benimsiyor. Sürdürülebilirliği işinin merkezine alan Borsan, 300 milyon TL yatırımıyla yüzde 100 yenilenebilir enerji geçişini 2024 yılı sonuna dek tamamlamayı öngörüyor.

40 yıllık köklü geçmişiyle Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi kuruluşu ve TURQUALITY® Programı kapsamına kabul edilen markalar arasında yer alan; Dünya genelinde 80’in üzerinde ülkeyi kapsayan geniş bir coğrafyaya katma değerli ihracat gerçekleştiren Borsan, Sürdürülebilirliği bütünsel bir yaklaşımla işin merkezine alıyor.

Borsan CEO’su Arbek Akay, şirketin Sürdürülebilirlik stratejileri kapsamında 300 milyon TL yenilenebilir enerji kullanımı ve enerji verimliliği yatırımları gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Dünya markası olma yolunda hızlı ancak sağlam adımlarla ilerlerken, yaşanabilir bir gelecek ve daha yüksek yaşam kalitesi için dünyaya katkı sağlama hedefimiz doğrultusunda, müşterilerimiz ve toplum için değer yaratmayı ve mevcut kaynakların en iyi şekilde kullanımını önceliklendiriyoruz. Sürdürülebilirlik stratejilerimizin temelini, şirketimizin ve faaliyetlerimizin çevreye, ekonomiye ve topluma pozitif etkilerini çoğaltmak oluşturuyor. Enerji maliyetlerimize doğrudan çözüm oluşturmanın da ötesinde, karbon ayak izimizi sıfırlama yolunda, yüzde 100 yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konularını önceliklendiriyoruz” şeklinde konuştu.

300 Milyon TL Yatırım

Borsan bünyesinde enerji verimliliği odaklı çalışmaların 2021’de başladığını ve 2022 yılında Enerji Komitesi’nin kurulduğunu belirten Arbek Akay, “Sürdürülebilirliğe verdiğimiz önemle, yenilebilir enerji ve enerji verimliliği konusunda yasal yükümlülüklerimizin çok ötesinde hedeflerle hareket ediyoruz. Enerji Yönetim Sistemimizi kurduk ve 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgemizi aldık. Avrupa Yeşil Enerji Mutabakatı çerçevesinde yenilenebilir enerji kullanımına büyük önem veriyoruz. 3,2 Megavat gücünde fabrika Çatı GES yatırımımız, 2023 yılında tamamlandı ve üretime başladı. Yeşil enerji yatırımlarımıza, Çorum’da 10 Megavat gücünde GES tarlamızın faaliyete geçmesine sayılı günler kaldı. 2024 yılı içerisinde elektrik tüketimimizin yüzde 100’ünü yenilenebilir enerjiden karşılar hale geleceğiz ve 13,2 Megavat kurulu kapasiteye ulaşmış olacağız” dedi.

GES yatırımlarının, 300 milyon TL düzeyinde olduğunu vurgulayan Arbek Akay, “GES Yatırımlarımızın yanı sıra, 2023 yılında enerji verimliliği iyileştirme projelerimizle elektrik tüketiminde 815 bin kWh, doğalgaz tüketiminde ise 150 bin kWh eşdeğerinde enerji tasarrufu sağladık. Bir milyon kWh eşdeğerine yaklaşan bu tasarruf değerlerimizle, 2023 yılında enerji tüketimimizde bir önceki yıla oranla yüzde 3 tasarruf elde ettik. Sürdürülebilir bir dünya için enerjinin verimli kullanımı, makine parkı modernizasyonu, enerji verimliliği yüksek ekipman ve makine tedariği ve mevcut ekipmanların bunlarla değişimi konularında çalışmalarımız ve yatırımlarımız aralıksız sürüyor. Bunların yanı sıra enerji verimliliği, süreç ve ürün tasarımlarımızda da ön planda yer alıyor. Son iki yıllık dönemde yüzde 100 yenilebilir enerji kullanımı ve enerji verimliliği alanlarında gerçekleştirdiğimiz yatırımların toplamı, 300 milyon TL düzeyindedir” şeklinde konuştu.

Yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımı ve enerji verimliliğinin yanı sıra, Sıfır Atık belgesine sahip Borsan bünyesinde şirket içi geri dönüşüm, döngüsel ekonomi gibi konulara da öncelik verildiğini söyleyen Arbek Akay, şirketin Karbon Ayak İzi Sıfırlaması konusunda agresif hedefleri olduğunu da sözlerine ekledi.

Sürdürülebilirlik Konusunda Entegre Yaklaşım ve Yönetim

Borsan CEO’su Arbek Akay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya markası olma hedefimiz yolunda planlı adımlarımızı sağlam ve hızlı atıyoruz. İnsan, çevre, ekonomi için değer üretimi, Borsan’ın kuruluşundan bu yana 40 yıldır önem verdiği bir konudur, bu bizim kurumsal DNA’mızın bir parçası. Bileşenleri insan, çevre, ekonomi olan Sürdürülebilirlik kavramı, günümüzde küresel değer ve ticaret zincirlerinin ayrılmaz bir parçası halini aldı. İş ve sürdürülebilirlik stratejilerimizi entegre bir şekilde yönetiyoruz; çevresel, etik, sosyal ve ekonomik alanlarda yarattığımız pozitif etki ve tüm paydaşlarımız için daha fazla artı değer yaratmaya gayret ediyoruz. Tüm planlarımızı ve yatırımlarımızı, sürdürülebilir ekonomik iş modelleri üzerine kurguluyoruz. AB Yeşil Mutabakatı ve ilgili regülasyonlar kapsamında tüm ürünlerimizin enerji sınıflarını belirliyoruz, son kullanıcıların bilinçlendirilmesi için ürünlerimizin üzerinde enerji sınıflarını beyan ediyoruz ve enerji verimliliği test sonuçlarımızı şeffaf bir şekilde paylaşıyoruz. Eğitim katkılarımız ve geliştirdiğimiz eğitim modellerimizle ülkemizin ve dünyanın ihtiyaç duyduğu fikri ve zihni hür gençlerle yarınlarımızı daha yaşanabilir kılmak için çalışıyoruz. Sürdürülebilir hammadde kullanımı odaklı Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Şirketimiz bünyesinde, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına doğrudan ve dolaylı katkı sağlayan birçok çalışma gerçekleştiriyoruz. Tüm faaliyetlerimizde sürdürülebilir olumlu değerler üretmek için uzun soluklu, çevreye ve topluma kalıcı yarar sağlayan projeleri önceliklendiriyoruz. Güven, Tutku temel değerlerimizle Sürdürülebilirlik alanında kendimizi ve tüm işlerimizi sürekli geliştirmek, bugüne ve yarına dair temel taahhüdümüzdür.”

Borsan Hakkında

Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından olan Borsan, sektördeki 40. Yılını geride bırakırken büyümeye devam ediyor. Alçak gerilim kablolar ve LED aydınlatma sistemleri alanında uluslararası kalite standartlarına uygun üretiminin yaklaşık yüzde 60’ını 4 kıtada 80’den fazla ülkeye ihraç eden Borsan, ihracat yaptığı ülkelerin bazılarında kendi markasıyla pazar lideri konumunda olup, ayrıca İSO 500 Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi kuruluşu ve TURQUALITY® Programı kapsamına kabul edilen markalar sıralamasında yer almaktadır.