DOLAR
33,0743
EURO
36,1289
ALTIN
2.606,59
BIST
11.139,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
33°C
İstanbul
33°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Açık
33°C
Cumartesi Açık
33°C
Pazar Az Bulutlu
33°C
Pazartesi Az Bulutlu
31°C

Dijital içerik tüketiminde hanelerin tercihleri hızla değişiyor

Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi şirketi EY, pandemi etkilerinin geride kaldığı ve yaşam maliyetlerinin yükseldiği bir dönemde, hanelerin ev içi bağlantı ve içerik tüketimine ilişkin tercihlerine odaklanan Dijital Evi Çözümlemek (Decoding Digital Home) araştırmasının sonuçlarını yayınladı.

Dijital içerik tüketiminde hanelerin tercihleri hızla değişiyor
09.09.2022 13:30
377
A+
A-

Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi şirketi EY, pandemi etkilerinin geride kaldığı ve yaşam maliyetlerinin yükseldiği bir dönemde, hanelerin ev içi bağlantı ve içerik tüketimine ilişkin tercihlerine odaklanan Dijital Evi Çözümlemek (Decoding Digital Home) araştırmasının sonuçlarını yayınladı.  

 

Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi şirketi EY (Ernst & Young), Dijital Evi Çözümlemek (Decoding Digital Home) başlıklı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre günümüzde hanelerin yaklaşık üçte ikisi, geniş bant (broadband) internet servis sağlayıcılarının abonelik ücretlerini yükselteceği konusunda kaygı yaşıyor. Araştırma, birçok tüketicinin hâlihazırda abone oldukları streaming (akış) platformlarının sayısını azaltmayı düşündüklerini de gösteriyor. 

 

Pandemi etkisindeki son iki yılda hane halkının ev içi teknoloji tüketimi ciddi oranda artarken, son dönemde ortaya çıkan yeni koşullar hizmet sağlayıcılar için yeni baskılar getiriyor. EY araştırması, tüketicilerin yarıdan fazlasının geniş bant ve abonelik temelli TV yayın servislerinin potansiyel fiyat artışlarından endişe duyduklarını ortaya koyuyor. Fiyat artışlarıyla ilgili kaygılar, çevrimiçi güvenlik ve veri gizliliği konusundaki artan endişelerle birlikte pandeminin ortaya çıkmasından bu yana bağlantı ve içerik taleplerindeki artışa yönelik bir tehdit olarak beliriyor.

 

Dijital evler artık daha talepkâr ve bilinçli 

Araştırmaya göre hanelerin güçlü bağlantı ve zengin içerik talebi hâlâ yerini koruyor. 100 hanenin 40'ından fazlası pandemi nedeniyle internet bağlantısı, TV ve streaming (akış) ihtiyaçlarının arttığını söylüyor. Bununla birlikte, hanelerin yarısından fazlası geniş bant servis sağlayıcılarının (60) ve TV hizmet sağlayıcılarının (55) aylık abonelik ücretlerini artıracağından endişeli.  Katılımcıların yüzde 40'tan fazlası, hâlihazırda zaten çok fazla ödeme yaptıkları veya kendilerine en iyi tekliflerin sunulmadığı düşüncesinde.

 

Araştırmaya katılanların 37'si pandemi krizinin onları yeni dijital deneyimler keşfetmeye daha fazla yönelttiğini söylerken, 26'sı da metaverse gibi yeni ve kuşatıcı internet deneyimlerine açık olduklarını belirtiyor.

 

Hane harcamaları üzerinde artmakta olan baskı temel etkenlerden biri olsa da birçok tüketici, sokağa çıkma yasağı ve hareket kısıtlamalarından sonra ihtiyaçlarını yeniden değerlendirme eğiliminde. Katılımcıların yüzde 34’ü, pandemi sonrasındaki süreçte internette geçirdikleri süreyi azaltmayı planladıklarını söylüyor. Yüzde 33’ü, harcamalarını bağlantı ve içerikten kısıp diğer kategorilere aktarmayı planlıyor. Yüzde 20'den fazlası da sadece kullandıkları müzik ve video akış platformlarını değil, evlerinde sahip oldukları internete bağlı cihaz sayısını da azaltmayı düşünüyor.

 

Özellikle genç kullanıcılar, çevrimiçi riskler konusunda endişeli 

Pandemi krizi, kişisel verilerin korunması ile ilgili daha önce de var olan kaygıları daha da artırdı. EY araştırmasına göre tüketicilerin yüzde 40'ı kişisel verilerinin mahremiyeti konusunda artık daha endişeli. 25 yaşın altındaki katılımcıların 47'si yoğun internet kullanımının sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin kendilerini düşündürdüğünü belirtiyor. Spesifik olarak, zararlı içerikler konusundaki endişeler çok net ve bu konuda en fazla kaygılı olanlar ise genç haneler. 25 ila 44 yaş arasındaki tüketicilerin yüzde 47’si hane halkının çevrimiçi ortamda karşılaşabileceği zararlı içerikler konusunda endişeli olduklarını belirtiyor.

 

Hizmet sağlayıcıların çevrimiçi güvenlik konusunda harekete geçmesinin önemini ortaya koyan rapora göre, katılımcıların 59'u düzenleyicilerin riskli içerikle mücadelede daha fazla çaba harcaması gerektiğini düşünüyor. 

 

Hanelerin beklentileri, geleneksel servis paketlerinin ötesine geçiyor

Bağlantı ve içeriğin birlikte sunulduğu paketler, günümüzde hanelerde dijital deneyimlerin nasıl satın alındığının da göstergesi. EY araştırması, tüketicilerin buradaki ihtiyaçlarının da değiştiğini ortaya koyuyor. Hanelerin yarısı, geniş bant paketlerinin bir parçası olarak ek gizlilik veya güvenlik olanakları sunulmasının tercihlerini olumlu etkileyebileceğini belirtiyor. 

 

EY Türkiye Telekomünikasyon, Medya ve Teknoloji (TMT) Sektör Lideri Emre Beşli konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: 

 

“EY tarafından gerçekleştirilen Dijital Evi Çözümlemek (Decoding Digital Home) araştırması, dijital içerik servislerini azaltma eğiliminde olan tüketicilerin değişen tercihleri konusunda çok değerli veri ve içgörüler ortaya koyuyor. Servis sağlayıcılar pandemi etkilerinin geride kaldığı bu dönemde yeni müşterileri çekmek, mevcut müşterileri elde tutmak ve onların beklentilerini karşılamak için daha fazla çaba göstermeli. Servis sağlayıcıların değer önermelerinin yeterince ikna edici olması ve müşterilerle etkileşimlerinin sorunsuz, sezgisel ve akıcı olması büyük önem taşıyor. Benzer şekilde veri gizliliği ve bilgi güvenliği konusunda tüketici güvenini kazanmak ve tüketicileri doğru yönlendirmek de bir o kadar önemli. Bunlara gereken özeni gösteren şirketler, bu kritik dönemde önemli avantajlar elde edebilir.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı