DOLAR
32,3565
EURO
34,4292
ALTIN
2.435,74
BIST
9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
22°C
İstanbul
22°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Açık
23°C
Pazartesi Az Bulutlu
25°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
20°C

Mondy Shop Basın ve Kamuoyuna Duyurulur

Mondy Shop Basın ve Kamuoyuna Duyurulur
29.02.2024 19:37
32
A+
A-

Mondy Kozmetik Güzellik Bilişim Ticaret. Ltd. Ş . unvanıyla; kozmetik, temizlik, bakım malzemeleri satışı yapan kurumsal bir firmadır. Mondy Shop’ markasıyla cari faaliyetleri devam etmektedir. İşbu marka, 2022/077734 tescil numarası ile tescillenmiştir. Müvekkilimiz Mondy Kozmetik firması hakkında gazetenizde yapılan haberin hukuka aykırı olduğu kanaatindeyiz. Yapılan haber: 

 

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu 2. maddesi: ‘’Herkes, haklarını kullanırken ve borçlarını yerine getirirken dürüstlük kurallarına uymak zorundadır. Bir hakkın açıkça kötüye kullanılmasını hukuk düzeni korumaz.’’ ve aynı sayılı kanunun 24. Maddesi: ‘’Hukuka aykırı olarak kişilik hakkına saldırılan kimse, hâkimden, saldırıda bulunanlara karşı korunmasını isteyebilir. Kişilik hakkı zedelenen kimsenin rızası, daha üstün nitelikte özel veya kamusal yarar ya da kanunun verdiği yetkinin kullanılması sebeplerinden biriyle haklı kılınmadıkça, kişilik haklarına yapılan her saldırı hukuka aykırıdır.’’ 

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu 54. maddesi: ‘’Haksız rekabete ilişkin bu Kısım hükümlerinin amacı, bütün katılanların menfaatine, dürüst ve bozulmamış rekabetin sağlanmasıdır. Rakipler arasında veya tedarik edenlerle müşteriler arasındaki ilişkileri etkileyen aldatıcı veya dürüstlük kuralına diğer şekillerdeki aykırı davranışlar ile cari uygulamalar haksız ve hukuka aykırıdır.’’ ve aynı sayılı kanunun 55/a/1: ‘’Başkalarını veya onların mallarını, iş ürünlerini, fiyatlarını, faaliyetlerini veya cari işlerini yanlış, yanıltıcı veya gereksiz yere incitici açıklamalarla kötülemek,’’ 

 

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 125. maddesi: ‘’Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.’’  Hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir. 

 

Söz konusu haberin doğruluğu hususunda gerekli araştırmalar yapılmadan haber servis edilmiştir. Müvekkil firmadan konuyla ilgili cevapları istenmemiş, tek taraflı beyanlar üzerine haber yapılmıştır. 

Haberde adı geçen ‘’Emin Kırdudu’’ isimli kişi tarafından müvekkil şirkete yapılan bir ödeme olmamıştır. Kaldı ki bu kişinin iddialarının doğruluğunun hukuk önünde tescil edildiğine dair tek bir mahkeme kararı bulunmamaktadır. Haberde adı geçen Müvekkil firma ve temsilcileri hakkında da hiçbir mahkeme kararı yoktur. Bu sebeple haberin sadece müddeinin beyanları üzerine inşa edilmesi hakkaniyetli olmayıp objektif gerçeklikten uzaktır. Haberde; müvekkilimizin suç işlediğinin ispat edildiği ve tescillendiği manasına gelebilecek ifadeler kullanılmaktadır. Gazetenizin kurumsal yapısı, gazetecilik meslek ve etik kuralları çerçevesinde yapılan haberi kaldırmanızı rica ederiz. 

 

Müvekkilimiz hakkında yapılan haksız şikayetlere ilişkin olarak; TCK 267. maddesi kapsamında cumhuriyet başsavcılığına şikayette bulunmak ve müvekkil firmanın zedelenen cari itibarını telafi saikiyle maddi-manevi tazminat davası açma hakkımızı saklı tutuğumuzu beyan ederiz, saygılarımızla.